Monday's Maccabiah Games Schedule

By
July 13, 2009 05:19
2 minute read.

 
X

Dear Reader,
As you can imagine, more people are reading The Jerusalem Post than ever before. Nevertheless, traditional business models are no longer sustainable and high-quality publications, like ours, are being forced to look for new ways to keep going. Unlike many other news organizations, we have not put up a paywall. We want to keep our journalism open and accessible and be able to keep providing you with news and analyses from the frontlines of Israel, the Middle East and the Jewish World.

As one of our loyal readers, we ask you to be our partner.

For $5 a month you will receive access to the following:

  • A user experience almost completely free of ads
  • Access to our Premium Section
  • Content from the award-winning Jerusalem Report and our monthly magazine to learn Hebrew - Ivrit
  • A brand new ePaper featuring the daily newspaper as it appears in print in Israel

Help us grow and continue telling Israel’s story to the world.

Thank you,

Ronit Hasin-Hochman, CEO, Jerusalem Post Group
Yaakov Katz, Editor-in-Chief

UPGRADE YOUR JPOST EXPERIENCE FOR 5$ PER MONTH Show me later Don't show it again

Baseball At Sportech Tzafon, Tel Aviv Junior Men's: Mexico vs Israel (10 a.m.) Basketball At Hesegi Hall, Wingate Institute Junior Men's (born in 1991/92): Germany vs Argentina (10 a.m.); Canada vs USA (12 p.m.); Israel vs Australia (2 p.m.) At Netanya and Yud Alef Halls, Wingate Institute Junior Men's (born in 1993/94): Mexico vs Brazil (10 a.m.); Australia vs Great Britain (10:30 a.m.); Israel vs Argentina (12:30 p.m.) Cycling At Kibbutz Urim Men's & Women's: Individual time trial (8 a.m.) Futsal At Marom Nave, Ramat Gan Men's: Guatemala vs Denmark (8:30 a.m.); Hungary vs Mexico (10:15 a.m.) Masters: Spain vs Israel (12 p.m.) At Ohel Shem High School, Ramat Gan Men's: Lithuania vs Spain (8:30 a.m.); Australia vs Great Britain (10:15 a.m.); Master's: Brazil vs Great Britain (12 p.m.) At Zisman Hall, Ramat Gan Men's: USA vs Estonia (8:30 a.m.); Brazil vs Finland (10:15 a.m.) Master's: Russia vs Mexico (12 p.m.) At Yud Alef Hall, Wingate Institute Junior Men's (born in 1993/94): Brazil vs Australia (2:30 p.m.); Great Britain vs Italy (3:30 p.m.) Golf (Stableford format) At Caesarea Golf Club Men's & Women's: Second Round (7 a.m. - 12 p.m.) Lawn Bowling At Ramat Gan Bowls Club Men's pairs, trips: Australia A vs S. Africa B (10 a.m.); Australia B vs Israel A (10 a.m.); Great Britain A vs Canada (10 a.m.); Great Britain B vs South Africa A (10 a.m.) Female's pairs, trips: S. Africa B vs Israel A (10 a.m.); Australia vs South Africa A (10 a.m.) Rowing At Daniel Rowing Center, Tel Aviv Men's: 4- Heats (7 a.m.); 4x Heats (9 a.m.) Women's: 1x (8 a.m.) Soccer At Avi Ran Court, Haifa Men's: Switzerland vs Russia (9 a.m.); Chile vs Australia (9 a.m.); Germany vs Israel (11 a.m.) At Neve Sha'anan Stadium, Haifa Men's: Sweden S. Africa (9 a.m.) Men's Masters (45+): Argentina vs Brazil (11 a.m.) At Ketzef Stadium, Haifa Men's: Argentina vs Great Britain (9 a.m.) Men's Masters (45+): Great Britain vs Israel (11 a.m.) At the Dromi Courts, Wingate Institute Junior Women's: Canada vs Israel (9 a.m.) Junior Men's (born in 1993/94): S. Africa vs Mexico (11 a.m.); Israel vs USA (9 a.m.); Argentina vs Brazil (11 a.m.) At Neurim Stadium, Neurim Junior Men's (born in 1993/94): Canada vs Germany (9 a.m.); Great Britian vs Australia (11 a.m.) Softball At Baptist's Village/Kfar Habafttistim, Petah Tikva Men's: Canada vs USA (8:30 a.m.); Mexico vs Venezuela (11 a.m.) Swimming At The Olympic Pool, Wingate Institute Men's & Women's: Premliminary heats (8 a.m. - 12 p.m.) Tennis At Ra'anana Tennis Center Junior Men's: First round boy's singles (8 a.m. - 12 p.m.) At Hadar Yosef Stadium, Tel Aviv Men's Masters: Early round action (8:30 a.m., 10 a.m. & 11:30 a.m.) At Hapoel Tel Aviv Men's Masters: Early round action (8:30 a.m., 10 a.m. & 11:30 a.m.) Volleyball Netanya Hall, Wingate Institute Junior Women's: Israel vs USA (12:30 p.m.) Water Polo At The Olympic Pool, Wingate Institute Men's: Canada vs Brazil (10:30 a.m.); USA vs Mexico (12 p.m.) Wrestling At Hachof Hayarok, Netanya Men's: Weighing - Free Style (1 - 1:30 p.m.) All further information about the schedule of events (and list of venues) for the 18th Maccabiah Games can be found online at www. maccabiah.com

Related Content

dudi sela
August 31, 2014
Sela steamrolled by Dimitrov

By ALLON SINAI