Friday's Maccabiah games schedule - Day 6

By
July 17, 2009 05:52
2 minute read.

 
X

Dear Reader,
As you can imagine, more people are reading The Jerusalem Post than ever before. Nevertheless, traditional business models are no longer sustainable and high-quality publications, like ours, are being forced to look for new ways to keep going. Unlike many other news organizations, we have not put up a paywall. We want to keep our journalism open and accessible and be able to keep providing you with news and analyses from the frontlines of Israel, the Middle East and the Jewish World.

As one of our loyal readers, we ask you to be our partner.

For $5 a month you will receive access to the following:

  • A user experience almost completely free of ads
  • Access to our Premium Section
  • Content from the award-winning Jerusalem Report and our monthly magazine to learn Hebrew - Ivrit
  • A brand new ePaper featuring the daily newspaper as it appears in print in Israel

Help us grow and continue telling Israel’s story to the world.

Thank you,

Ronit Hasin-Hochman, CEO, Jerusalem Post Group
Yaakov Katz, Editor-in-Chief

UPGRADE YOUR JPOST EXPERIENCE FOR 5$ PER MONTH Show me later

Baseball At Sportech Tzafon, Tel Aviv Junior Boys: USA vs Canada (10 a.m.) Basketball At Lev Hapark Hall, Raanana Women's: Canada vs USA (4 p.m.) Masters: Australia vs Great Britain (2 p.m.) At Metrowest Hall, Raanana Masters: Canada vs Brazil (2 p.m.) Israel vs USA (4 p.m.) At Hesegi Hall, Wingate Institute Junior Boys 93-94: Turkey vs Russia (10 a.m.) Italy vs Canada (12:15 p.m.) Belgium vs USA (2:30 p.m.) At Yud Alef Hall, Wingate Institute Junior Boys 93-94: Mexico vs Israel (10 a.m.) Argentina vs Australia (12:15 p.m.) Great Britain vs Brazil (2:30 p.m.) Beach Volleyball At Gordon Beach, Tel Aviv Men's: Semifinal 1 - 1st Group A vs 2nd Group B (9 a.m.) Semifinal 2 - 2nd Group A vs 1st Group B (9 a.m.) Final (4 p.m.) Chess At Blue Bay Hotel, Netanya Open: Round 5 (3 -7 p.m.) Cricket At Hadar Yosef, Tel Aviv Men's: Israel vs Great Britain (9:30 a.m.) Junior Boys: S. Africa vs Great Britain (9:30 a.m.) At Lod Stadium, Lod Men's: Australia vs India (9:30 a.m.) Futsal At Zisman Hall, Ramat Gan Masters: Mexico vs Brazil (12 p.m.) Argentina vs Spain (1:45 p.m.) Israel vs Germany (3:30 p.m.) Golf At Caesarea Gold Club Masters Men's & Women's: Finals (7 a.m. - 2 p.m.) Junior Boys: Final Day (7 a.m. - 2 p.m.) Lawn Bowls At Ramat Gan Bowls Club Men's single fours: Israel A vs Israel B; S. Africa A vs S. Africa B; Australia A vs Australia B (2 p.m.) Israel A vs Australia (5 p.m.) Female's pairs, trips: S. Africa A vs Israel B; S. Africa B vs Australia (2 p.m.) Netball At Hayovel Hall, Herzliya Junior Girls: Australia vs S. Africa (2:30 p.m.) Israel vs Great Britain (4:15 p.m.) Rythmic Gymnastics At Katzir Hall, Holon Junior Girls: Competition (10 a.m. - 2:30 p.m.) Soccer At Avi Ran Court, Haifa Men's: Israel vs Russia (9 a.m) Mexico vs S. Africa (11 a.m.) At Neve Sha'anan Stadium, Haifa Men's: Germany vs Canada (9 a.m.) USA vs Australia (11 a.m.) At Ketzef Stadium, Haifa Men's: Brazil vs Great Britain (11 a.m.) Masters 45+: Brazil vs Israel (9 a.m.) USA vs Argentina (11 a.m.) At Neurim Stadium, Neurim Junior Girls: Great Britain vs Israel (9 a.m.) Junior Boys 93-94: Germany vs Mexico (11 a.m.) At Dromi Courts, Wingate Institute Junior Boys 93-94: USA vs S. Africa (9 a.m.) Canada vs Israel (9 a.m.) Brazil vs Belgium (11 a.m.) Great Britain vs Argentina (11 a.m.) Softball Baptists Village, Kfar Habafttistim Men's: USA vs Canada (11 a.m.) Mexico vs Israel (1:30 p.m.) Women's: Canada vs Israel (11 a.m.) USA vs Argentina (1:30 p.m.) Squash At Squash Center, Herzliya Men's & Women's: First Round Individuals (10 a.m. - 2 p.m.) Junior Boys & Girls: 1st Round Individuals (10 a.m. - 3 p.m.) At Squash Center, Raanana Masters Men's & Women's: First Round Individuals (10 a.m. - 5 p.m.) Table Tennis At Bet Halochem, Tel Aviv Team Men's: Final (12:30 p.m.) Team Women's: Final (12:30 p.m.) Masters: Final (12:30 p.m.) Junior Boys & Girls: (10 a.m. - 1 p.m.) Tennis At Jerusalem Tennis Center Men's & Women's (8 a.m. - 1 p.m.) At Hapoel Tel Aviv Masters Men's & Women's (8:30 a.m.) At Hadar Yosef, Tel Aviv Masters Men's & Women's (8:30 a.m. - 10:30 a.m.) At Raanana Tennis Center Junior Boys & Girls: (8 a.m. - 2 p.m.) Triathlon In Tiberias Men's & Womens: Race Start (6 a.m.) Waterpolo At Olympic Pool, Wingate Institute Men's: Israel vs Brazil (10:30 a.m.) Canada vs Mexico (12 p.m.) P3 vs P4 (4:45 p.m.)

Join Jerusalem Post Premium Plus now for just $5 and upgrade your experience with an ads-free website and exclusive content. Click here>>

Related Content

dudi sela
August 31, 2014
Sela steamrolled by Dimitrov

By ALLON SINAI