אקטיביזם חברתי וקהילה
ירמיהו (הרמן) ברנובר
הפיזיקאי הרמן ברנובר, יליד 1931, נחשב לחוקר מוביל בתחום המגנטו-הידרודינמיקה. בילדותו נמלט עם אמו מאימת הנאצים לרוסיה, שם למד עברית בחשאי והתקרב אל תנועת חב"ד. במשך שנים היה מסורב עליה עד שב-1972 קיבל אשרת יציאה מברית המועצות והיה לפרופסור היהודי הראשון שיצא משערי המדינה ועלה לישראל. בארץ הוא השיק את חברת המחקר Solmecs שפיתחה גנרטור ידידותי לסביבה. בשנות ה-90 הוא היה העורך הראשי של אנציקלופדיה בת שמונה כרכים על יהדות רוסיה, שהוזמנה על ידי האקדמיה הרוסית למדעים.
אריה (לובה) אליאב
אריה (לובה) אליאב נולד במוסקבה ב-1921 ועלה לישראל כעבור שלוש שנים. בין השנים 1965 ל-1979 כיהן בכמה תפקידים פוליטיים, בהם חבר כנסת מטעם מפלגת מפא"י ומפלגת העבודה. בשנות ה-80 התנדב כסניטר בבית החולים הדסה בתל אביב וכמורה בקריית שמונה, שדרות ומעלות, ועזר להקים את הקהילה החינוכית של ניצנה. ב-1988 אליאב זכה בפרס ישראל על תרומתו לחברה. הוא נפטר בתל אביב בשנת 2010, בגיל 88.
נתן שרנסקי
מסורב העלייה הידוע ביותר בעולם, נתן (אנטולי) שרנסקי, נולד בשנת 1948 באוקראינה. ב-1977 הוא נעצר באשמת בגידה וריגול לטובת ארצות הברית ונידון ל-13 שנות מאסר. בכלא הפך שרנסקי לסמל המאבק למען זכויות אדם בברית המועצות ומאבק היהודים במדינה. תחת לחץ בינלאומי שוחרר שרנסקי ב-1986. בהיותו בישראל הקים את מפלגת "ישראל בעלייה" שמטרתה הייתה לסייע לעולים החדשים מברית המעוצות. הוא כיהן כשר התעשייה והמסחר, שר הפנים, שר הבינוי והשיכון וסגן ראש הממשלה. בשנים 2009 עד 2018 שימש שרנסקי כיו"ר הסוכנות היהודית לישראל.
יורי שטרן
ד"ר יורי רפאל שטרן נולד ברוסיה ב-1949 ועלה לישראל ב-1981. לאחר עלייתו לארץ הקים את "מרכז למידע על יהדות ברית המועצות", עמד בראשו ונלחם על חופש דת והגירה ליהודי ברה"מ. הוא נבחר לכנסת ה-14 ב-1996 בסיעת "ישראל בעלייה", והקדיש חלק ניכר ממאמציו לשרת אוכלוסיות חלשות, כולל ניצולי שואה ואימהות חד-הוריות. שטרן כיהן כראש הוועדה לביקורת המדינה והיה סגן ראש הממשלה. הוא נפטר בירושלים בשנת 2007 בגיל 57.
בן ציון טבגר
הפיזיקאי בן ציון טבגר נולד ב-1930 בבלארוס. במסגרת פעילותו הציונית המחתרתית הוא נלחם למען זכות העלייה לארץ ישראל. לאחר שנרדף על ידי המשטר, הצליח טבגר לעלות לארץ בשנת 1972. הוא פעל לתחייתה של הקהילה היהודית בחברון ולשיקום המקומות הקדושים ליהודים בה, וידוע בעיקר במיזם בנייתו מחדש של בית הכנסת אברהם אבינו בחברון ובחפירת בית הקברות היהודי העתיק בעיר האבות. טבגר פרסם יותר מ-45 מאמרים מדעיים, בעיקר בתחום הפיזיקה של המצב המוצק. הוא נפטר ב-1983 ונקבר בבית העלמין בחברון.
אנה טליסמן
פעילת זכויות האדם אנה טליסמן נולדה באודסה ב-1974 ועלתה לארץ ב-1991. כעובדת סוציאלית בהכשרתה עבדה טליסמן עם ארגוני להטב"ק וייעצה לילדי עולים, לחולים ולקורבנות טראומה. היא אחת המייסדות והדמויות הבולטות של פרויקט להטב”ק דוברי רוסית בארץ, שמטרתו להילחם בדעות קדומות ובסטריאוטיפים. כיום היא מנהלת פרויקט של עולים דוברי רוסית, מדריכה ופעילה ב"ליגה - פמיניסטיות דוברות רוסית", מרצה וכותבת בנושאים של זכויות הלהטב"ק וזכויות נשים.
יצחק זילבר
הרב יצחק זילבר השקיע מזמנו ומרצו לסייע לנשים מסורבות גט, ועבד ללא לאות על מנת למצוא את הבעלים הסרבנים ולשכנע אותם להסכים לגירושים. זילבר, שנולד ב-1917 בקאזאן שברוסיה, לימד תורה בברית המועצות והמשיך בכך אחרי שעלה לישראל ב-1972. בשנת 2000 ייסד את ארגון "תולדות ישורון" שהיה אמון על מתן חינוך יהודי ליהודים חילונים יוצאי ברית המועצות. לאחר פטירתו בשנת 2003 כתבו חסידיו, שקראו לו בחיבה "אבי יהדות רוסיה", כי הוא היה זמין לכל מי שביקש את עצתו.