Sunday's Maccabiah schedule

By
July 12, 2009 05:32
2 minute read.

 
X

Dear Reader,
As you can imagine, more people are reading The Jerusalem Post than ever before. Nevertheless, traditional business models are no longer sustainable and high-quality publications, like ours, are being forced to look for new ways to keep going. Unlike many other news organizations, we have not put up a paywall. We want to keep our journalism open and accessible and be able to keep providing you with news and analyses from the frontlines of Israel, the Middle East and the Jewish World.

As one of our loyal readers, we ask you to be our partner.

For $5 a month you will receive access to the following:

  • A user uxperience almost completely free of ads
  • Access to our Premium Section and our monthly magazine to learn Hebrew, Ivrit
  • Content from the award-winning Jerusalem Repor
  • A brand new ePaper featuring the daily newspaper as it appears in print in Israel

Help us grow and continue telling Israel’s story to the world.

Thank you,

Ronit Hasin-Hochman, CEO, Jerusalem Post Group
Yaakov Katz, Editor-in-Chief

UPGRADE YOUR JPOST EXPERIENCE FOR 5$ PER MONTH Show me later Don't show it again

Chess At Blue Bay Hotel, Netanya Junior: Round 1 (10 a.m - 2 p.m.), Men's: Round 1 (3 - 7 p.m.) Cricket At Hadar Yosef Stadium, Tel Aviv Men's: Israel vs India (10:30 a.m.), Junior Men's: Israel vs Great Britain (10:30 a.m.) At Lod Stadium, Lod Men's: Australia vs South Africa (10:30 a.m.) Futsal At Marom Nave, Ramat Gan Men's: Russia vs Hungary (2 p.m.), Mexico vs Denmark (3:45 p.m.), Israel vs Australia (5:30 pm), Great Britain vs Spain (7:15 pm). At Zisman Hall, Ramat Gan Men's: Argentina vs Brazil (8:30 a.m.), Finland vs Estonia (10:30 am), Israel vs Argentina (12:10 p.m.), Spain vs Germany (2 p.m.), Great Britain vs Mexico (3:50 p.m.). Masters: Brazil vs Russia (5:40 p.m.). Golf Stableford At Caesarea Golf Club Men's & Women's: First round Stableford (6:30 a.m. - 12 p.m.) Lawn Bowls At Ramat Gan Bowls Club Men's pairs, trips: Israel A vs Israel B (3 p.m.), S. Africa A vs S. Africa B (3 p.m.), Australia A vs Australia B (3 p.m), Great Britain A vs Great Britain B (3 p.m.), S. Africa A vs Australia B (6 p.m.), S. Africa B vs Great Britain A (6 p.m.), Canada vs Great Britain B (6 p.m.), Israel B v Australia A (6 p.m.). Female's pairs, trips: Israel A vs Israel B (2 p.m.), S. Africa A vs South Africa B (2 p.m.), Israel A vs South Africa A (5 p.m.), Israel B vs Australia (5 p.m.). Rowing At Daniel Rowing Center, Tel Aviv Men's: 1X Heats (7 a.m.), Women's: 2X Heats (8 a.m.), Men's: 2- Heats (9 a.m.), Men's: 2X Heats (5 p.m.), Women's: 2- Heats (6 p.m.). Rugby At Central Stadium, Wingate Institute Men's: USA vs Canada (4 p.m.), Israel vs Chile (6 p.m.), Great Britain vs Australia (8 p.m.). Soccer At Avi Ran Court, Haifa Men's: Canada vs Israel (9 a.m.), France vs Brazil (11 a.m.), Israel vs Canada (4 p.m.). Masters: Brazil vs Argentina (6 p.m.). At Neve Sha'anan Stadium, Haifa Men's: Peru vs USA (9 a.m.), Switzerland vs Germany (11 a.m.). Masters: S. Africa vs Mexico (4 p.m.), Great Britain vs USA (6 p.m.). At Ketzef Stadium, Haifa Men's: Venezuela vs Mexico (9 a.m.). Women's: Brazil vs USA (9 a.m.), Israel vs Canada (11 a.m.), Australia vs Great Britain (11 a.m.). At Neurim Stadium, Neurim: Juniors Women's: Finland vs Great Britain (9 a.m.). Junior Men's: Russia vs Brazil (4 p.m.), Sweden vs Argentina (6 p.m.). At the Dromi Courts, Wingate Institute: Junior Men's: Israel vs France (4 p.m.), S. Africa vs Holland (6 p.m.), Canada vs Germany (4 p.m.), USA vs Great Britain (6 p.m.) Softball At Baptists Village, Kfar Habafttistim Men's: Canada vs Israel (3 p.m.), USA vs Venezuela (5:30 p.m.).

Related Content

dudi sela
August 31, 2014
Sela steamrolled by Dimitrov

By ALLON SINAI